برای دستیابی به موفقیت، شایستگی هایت را زیاد کن ، نه ارزوهایت را

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 875

دایره‌ی راحتی چیست و چگونه باید از آن خارج شد؟

دایره‌ی راحتی چیست و چگونه باید از آن خارج شد؟

دایره‌ی راحتی چیست و چگونه باید از آن خارج شد؟

احتمالا تا به حال بارها در مورد دایره ی راحتی شنیده اید. چیزی که شاید آن را با عنوان Comfort Zone بهتر بشناسید.

تقریبا همه ی افراد، به دیگران توصیه می کنند که از این دایره بیرون بمانند. اما اهمیت خروج از این دایره چیست؟ آیا خروج از آن همیشه بهترین استراتژی ممکن است؟ برای درک بهتر موضوع، ابتدا باید مفهوم دایره ی راحتی یا Comfort Zone را به درستی شناخت. یکی از گویاترین تعریف های علمی در خصوص این پدیده، آن را با سطح اضطراب افراد مرتبط می داند. قرار گرفتن در دایره ی راحتی در واقع هر گونه رفتاری را شامل می شود که در آن میزان اضطراب فرد در پایین ترین سطح خود نگه دارد. هر کاری می تواند در این مفهوم بگنجد. از پخت و پز و شستشوی ظروف گرفته تا ارتباطات کاری یا تماشای تلویزیون. هر فعالیتی که با انجام آن سطح اضطراب فرد به حداقل برسد و فرد به آن فعالیت تمایل داشته باشد یا عادت کند، در دایره ی راحتی او قرار می گیرد.اغلب افراد سعی می کنند با انجام کارهایی خارج از این دایره، از آن بگریزند.

هر چیزی که بتواند اندکی سطح اضطراب را افزایش دهد، خارج از مرزهای دایره ی راحتی فرد انگاشته می شود. برای مثال اگر رفتن به سر کار و قرار گرفتن در معرض ترافیک و شلوغی مترو منجر به افزایش اضطراب شما می شود و حس راحتی را در شما کاهش می دهد، این فعالیت، خارج از محدوده دایره ی راحتی شما به حساب می آید.البته با اینکه اضطراب چیزی نیست که کسی تمایلی به کسب کردنش داشته باشد، اما مقدار کمی از آن به طرز شگفت انگیزی موثر و مفید است.

در بسیاری مواقع ما به اندکی اضطراب نیاز داریم تا بتوانیم خود را به انجام کاری ترغیب کنیم. بدین ترتیب کارایی ما بهبود می یابد. در مطالعه ای که در سال ۱۹۰۸ بر روی موش ها انجام شد مشخص شد که با تفویض وظیفه ای بسیار بسیار ساده، کارایی افزایش یافته و متعاقبا سطح اضطراب نیز مقداری رشد می کند. سخت تر شدن وظایف، افزایش نسبی اضطراب و در نتیجه بهبود عملکرد را نشان داده و نهایتا با تخصیص وظایفی بسیار پیچیده، سطح اضطراب به حدی افزایش میابد که کارایی به صفر می رسد.دایره ی راحتی در دایره ی یادگیری محصور شده و دایره ی یادگیری در محاصره ی دایره ی ترس است. جایی که سطح اضطراب به حد نهایی می رسد.

گسترش دایره ی راحتی

اگر دایره ی راحتی شما کوچک است، تعداد چیزهایی که می توانید بدون اضطراب به انجام برسانید هم کم خواهد بود. در این صورت اغلب اوقات -بخاطر ناتوانی در انجام بسیاری از کارها- مضطرب هستید و به علاوه پیشرفت های کمتری را هم تجربه خواهید کرد. با خروج مکرر از دایره ی راحتی، شما می توانید تعداد عادت ها و کارهای مفید بیشتری را به دایره ی راحتی خود بیاورید.هر کس دارای منطقه راحتی (Comfort Zone) خاصی است و در این منطقه احساس آرامش دارد. بنابراین علاقه‌ای به خروج از این منطقه ندارد و اگر مجبور شود از این منطقه بیرون آید، احساس ناامنی و استرس خواهد داشت.

از منطقه راحتی خود خارج نشوید! آن را وسعت دهید
 
اگر منطقه راحتی را به یک دایره تشبیه کنیم، فرد در مرکز این دایره قرار دارد. شعاع این دایره بستگی به ظرفیت او در پذیرش و برخورد با مشکلات دارد. هر چه منطقه راحتی بزرگ‌تر باشد، پذیرش مسائل برای او سهل‌تر بوده و فرد با اعتماد به نفس بالاتری با مشکلات روبرو می‌شود.آموزش یکی از روشهای موثر در وسعت دادن به دایره راحتی است. با یادگیری، نگرش فرد نسبت به محیط تغییر کرده و اعتماد به نفسش برای تغییر شرایط بالا میرود. بنابراین از آموزش و بالا بردن مهارتهای زندگی خود غافل نشوید.همچنین از برخورد با مسائل و مشکلات نهراسید. آنها را بپذیرید و در جهت حل آنها گام بردارید. با این کار به منطقه راحتی خود وسعت می‌دهید و زندگی را برای خود شادتر و دلپذیرتر می‌کنید.
 
«دنیل اچ. پینک» (Daniel H. Pink) می گوید: ایده آل ترین چیزی که می توانیم برای به دست آوردن انگیزه ی بیشتر نیاز داشته باشیم، محیطی با متعادل ترین میزان راحتی برای بیشترین سطح بازدهی است. به گفته ی او اگر شما زیادی احساس راحتی کنید، کارایی کمتری دارید. اگر احساس راحتی در شما زیادی کم است، باز هم میزان کارایی پایینی دارید.سعی کنید که سطح میانه را برای خود پیدا کنید. جایی که میزان اضطراب شما در سطح کنترل شده ای باشد که در کنار استفاده از آن برای ایجاد انگیزه، توانایی تان برای مدیریت امور را هم از دست ندهید. هر گاه این شرایط به سطح متعادل و معقول رسید، سعی کنید با گسترش مسئولیت ها را تا آنجا که اضطراب شما را تا دوباره تا حد معقول و آستانه ی تحمل تان بالا می برد- افزایش دهید. در این صورت در کنترل میزان اضطراب و گسترش دایره ی راحتی خود موفق عمل کرده اید.
 
 
اگر قصد گسترش مرزهای دایره ی راحتی خود را دارید و در عین حال نمی دانید از کجا باید شروع کنید، می توانید با کمک این ابزار آنلاین، مرزهای دایره ی راحتی خود را بازشناسی کنید. با استفاده از این ابزار، می توانید با پاسخ گویی به چند سوال در خصوص سبک زندگی و میزان هیجان هایی که تجربه می کنید، به عددی برسید که نشان می دهد دایره ی راحتی شما چقدر کوچک یا بزرگ است. به علاوه می توانید با مطالعه پیشنهادات و توصیه هایی که پس از سوالات به شما می شود، نسبت به بهبود اوضاع اقدام کنید. اینکه تا چه حد می خواهید مرزهای دایره ی راحتی خود را گسترش دهید، کاملا به شما و مسیری که برای خود در زندگی ترسیم کرده اید بستگی دارد. نکته مهم در اینجا، ایجاد تعادل بین راحتی، امنیت، سلامت و البته میزان هیجان هایی است که می خواهید تجربه کنید.

 


کوچینگ تیام
شرکت دانش بنیان رشد فرد و کسب و کار