برای دستیابی به موفقیت، شایستگی هایت را زیاد کن ، نه ارزوهایت را

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 875

مربیگری‌ (Coaching‌) در آموزش‌ منابع‌انسانی

مربیگری‌ (Coaching‌) در آموزش‌ منابع‌انسانی

یکی از این روشهای اثربخش که میتواند در آموزش بکارگرفته شود، مربیگری است. چرا که امروزه بهره برداری حداکثر از سرمایه های انسانی برای سازمانها به دلایلی از جمله، پیشرفت شتابان فناوری های مختلف، رقابت روز افزون، تقاضا برای افزایش تولید و کاهش هزینه ها، امری گریز ناپذیر شده است. سازمانهای امروزی آگاهی بیشتری نسبت به فشار رقابتی داشته و به تبع آن سازمانهای موفق و پویا در تلاشند با تدوین و بکارگیری استراتژی های آموزشی و کسب و کار همچون مربیگری به نتایج کارآمدتری نایل آیند. پاسخگویی به نیاز بازار، از اهداف بکارگیری مربیگری است. در این راستا در حال حاضر دنیای کار دیگر روشهای سنتی همچون سخنرانی و ... را نمیخواهد بلکه به یک مربی نیاز دارد که مشاور فرد در حین کار باشد. چون سازمانها دیگر مشاور محض و مدرس نمی خواهند، بلکه افرادی را می خواهند که از لحاظ علمی همکار و همراه کارکنان باشند.

مربیگری، روشی موثر جهت ارتقای یادگیری است که می تواند تأثیری مثبت بر سود و زیان سازمان داشته باشد و همچنین می تواند مزایای محسوسی را برای افراد و سازمانها به ارمغان آورد. در دهه اخیر ابزار مربیگری محبوبیت چشمگیری میان رهبران و کارکنان سازمانها یافته است، به گونه ای که سازمانها و کارکنانشان به مربیگری توجه زیادی مبذول داشته و منابع مادی، مالی و انسانی زیادی را بر روی آن سرمایه گذاری می کنند.

مربی با حال و آینده فرد سروکار دارد نه با گذشته او. وی با استفاده از اطلاعات گذشته فرد، آینده ای برای او تعریف می کند اما اصرار و الزامی بر آن ندارد و مسئولیت نهایی اقدام، با خود فرد است. مربیان افرادی خوشبین هستند و چیزی را اصلاح و یا جبران نمی کنند. مربیگری نگاهی رو به جلو و آینده دارد، بر استعدادها و قابلیتهای فرد تمرکز میکند، نقاط ضعف را حذف کرده و نقاط قوت را تقویت میکند ،چرا که چشم انداز آتی، محور اصلی حرکت است.

مربیگری اثربخش، می تواند تأثیری مثبت بر فعالیتهای یک سازمان داشته باشد. می تواند به ایجاد روابط خوب و تیمی میان کارکنان در سطوح مختلف منجر شود، رضایت شغلی کارکنان افزایش می یابد که منجر به بهبود بهره وری و کیفیت خواهد شد و بطورکلی امکان استفاده مؤثر از افراد، مهارتها و منابع را در جهت ایجاد تغییری سازگار و انعطاف پذیر فراهم می آورد. مربیگری به تنظیم عملکرد فردی با اهداف سازمانی و تیمی کمک کرده، نقاط قوت را افزایش میدهد، ارتباط میان مدیران و تیمها را بالا میبرد و به افراد کمک میکند تا مسئولیت رفتارها و اقدامات خودشان را برعهده بگیرند و افراد را تشویق حرکتی فراتر از ظرفیتهای خود می نماید.

بررسی CIPD در سال 2004 نشان داد که 99 درصد از افراد معتقد بودند که مربیگری توانسته به ایجاد مزایای ملموس هم برای افراد و هم برای سازمانها منجر گردد. همچنین:

97 % افراد توافق داشتند که، مربیگری و منتورینگ مکانیسم های کلیدی و اصلی برای انتقال یادگیری دوره های آموزشی به محیط کار است.
92 % افراد اذعان داشتند که، مربیگری تأثیری مثبت بر سود و زیان داشته است.
96 % افراد بر این باور بودند که، مربیگری روشی مؤثر جهت ارتقای یادگیری در سازمان است. 

از افرادیکه در یک رابطه مربیگری شرکت می کنند میتوان انتظار داشت تا دیدگاههای جدید و تازهای را نسبت به چالشها و فرصتهای فردی تجربه کنند، مهارتهای تفکر و تصمیم گیری را ارتقا دهند، اثربخشی میان فردی را افزایش دهند و اعتماد و اطمینان در انجام نقشهای کاری و زندگی را بالا ببرند. 

با آرزوی موفقیت و شکوفایی


یک جلسه کوچینگ رایگان مهمان ما باشید...

فرم درخواست کوچینگ رایگان